Главно јадење

Бечка (Виенска) Шницла

Состојки:

За 4 порции

4 големи тенки телешко (секој по 150 гр)
2 јајца
Околу 10 супени лажици презла
1 Лажица брашно
1 Свежа пиперка
4 лажици  путер
1  лимон
Магдонос (1 прачка)

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Пилешко “ПИКАСО”

мојакујна

Посни сарми од кисела зелка

mojakujna

Телешки шницли во рерна

мојакујна