Главно јадење

Боранија

 

СОСТОЈКИ:

100-120 милилитри масло
1 кромид (поголем, ситно сецкан)
1-2 моркови (поголеми, сецкани)
2 чешниња од лук (ситно сецкан)
Сол по избор
Бибер по желба
1 лажица целер
500 грама телешко месо (на коцки)
1 лажица бибер (зачин)
1 лажица доматно пире
1/2 лажица шеќер
1 килограм зелен грав (кафеав, исчистен, сецкан во четвртини)
500 грама компири (излупени, коцки)
1 ловоров лист
750-1250 милилитри топла вода (или говедско коцка) *
(По избор) 1-2 лажици магдонос (свеж, ситно сецкан)

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Телешки шницли во рерна

мојакујна

Рижото со зеленчук и мелено месо

мојакујна

Бечка (Виенска) Шницла

мојакујна