Главно јадење

Веган Плескавица (Бургер)

Состојки:

За 5 плескавици потребно ви е:

3 пар. цвекло (средни)
1 морков
1 кромид
300 гр.  варен наут
3 супени лажици паста од сусам
2 чешни лук
1 лажичка сол
1/2 лажичка црн пипер
1/4 кафена лажичка ким
1/2 лажичка црвен пипер
1/4 кафена лажичка свежо морско оревче
3-4 лажици маслиново масло (за пржење)

Лепчиња за бургер
Домати
Марула

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Пилешко “ПИКАСО”

мојакујна

Рижото со зеленчук и мелено месо

мојакујна

Ориз по манастирски начин

мојакујна