Пита

Домашна пита со сирење

Состојки:

500 гр Тенки кори за пита
Масло

За премачкување:
150 мл Млеко
1 пакетче Сув квасец
1 лажичка Сол
100 мл Масло
100 мл Минерална вода
1 лажичка Сол
150 гр Брашно
2 Јајца

Фил:
300 гр Рикота сирење
100 гр Кајмак
1 лажичка Сол
60 мл Масло

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Бурек со леќа на турски начин

mojakujna

Пита со праз и шунка

mojakujna

Пита со зеленчук и сирење

mojakujna