Десерти

Еклери

Состојки:

За 10-12 еклери, потребно ви е:

За тесто
(125 гр.) Брашно
(100 мл) млеко
(100 мл) Вода
2 лажици (10 g) шеќер
1/2 лажица сол
(80 гр.) Несолен путер
4 јајца

За ванила крем:
(480 мл) Mлеко
2 лажички екстракт од ванила
4 жолчки од јајце
(70 гр.) Шеќер
(15 гр) Несолен путер

За чоколадна глазура
(200 гр) чоколада, исечена на помали парчиња.
(155 мл) Хопла

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Еклери на турски начин

mojakujna

Чоколадна торта со житарки

mojakujna

Уникатни макаронс колачи – лубеници

mojakujna