background img
Ное 9, 2018
9914 Views
Коментарите се исклучени на Крофни со јаболка

Крофни со јаболка

Written by

Состојки:

За 14-15 крофни потребно ви е:

За тесто:
315 гр. брашно
1/2 лажиче сол (2 гр.)
1 суп.лаж. (15 гр.) Кафеав шеќер
Кора од лимон
15 гр. свеж квасец (1 лажица активен сува квасец)
1 лажиче (5 гр.) шеќер
2 суп.лаж (28 мл.) масло
3/4 чаша (180 мл.) млеко
1 јајце

За филот од јаболко:
3-4 средни јаболка (околу 600-800 гр.), излупени, исечени на мали парчиња
Сок од половина од лимон
2 суп.лаж. (30 гр.) Кафеав шеќер
1/2 лажиче (1 гр.) цимет
1/4 лажица (1 гр.) морско оревче
1/3 чаша (80 мл.) вода

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Десерти
Mr. Jackson
@mrjackson