background img
Фев 2, 2019
14721 Views
Коментарите се исклучени на Крцкаво и сочно пилешко со салата од зелка

Крцкаво и сочно пилешко со салата од зелка

Објавено од

Потребни состoјки:

За 4 порции

4  пилешки бутчиња
200 гр брашно
1 лажиче. ѓумбир во прав
3 лаж. сол
1 лаж. бел пипер
2 лаж. мајчина душица
1/2 лажичка црвен пипер
1 лаж. лук во прав
1 лаж. кромид во прав

За маринирање:

350 кисело млеко
2 лажици сок од лимон
1 лажица сенф

За салата:

1/2 зелка
1 морков
1/2 кромид
1/2 лажичка сол
40 гр шеќер
100 г рмајонез
50 гр кисело млеко
1 лажица бел оцет
3 лажици сок од лимон

Категорија:
Главно јадење