background img
Фев 2, 2019
14913 Views
Коментарите се исклучени на Крцкаво и сочно пилешко со салата од зелка

Крцкаво и сочно пилешко со салата од зелка

Written by

[vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]Потребни состoјки:

За 4 порции

4  пилешки бутчиња
200 гр брашно
1 лажиче. ѓумбир во прав
3 лаж. сол
1 лаж. бел пипер
2 лаж. мајчина душица
1/2 лажичка црвен пипер
1 лаж. лук во прав
1 лаж. кромид во прав

За маринирање:

350 кисело млеко
2 лажици сок од лимон
1 лажица сенф

За салата:

1/2 зелка
1 морков
1/2 кромид
1/2 лажичка сол
40 гр шеќер
100 г рмајонез
50 гр кисело млеко
1 лажица бел оцет
3 лажици сок од лимон[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”2/3″][vc_single_image image=”1670″ img_size=”full” alignment=”center” onclick=”custom_link” img_link_target=”_blank” link=”https://milko.com.mk”][/vc_column][/vc_row]

Article Categories:
Главно јадење
Mr. Jackson
@mrjackson