Главно јадење

Ориз по манастирски начин

Состојки:

Oриз – 1 и 1/2 чaша.
Кромид – 1 главица крупна
Пиперки – 1 голема црвена или зелена
Маслинки (црни) – 10
Морков – 1 парче
Доматно пире – 2 лажици
Тиквички – 1 мала
Печурки – 150 гр свежи
Сол
Масло
Магдонос – сецкан
Мента – 1 лажица (сува)

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Боранија

мојакујна

Крцкаво и сочно пилешко со салата од зелка

мојакујна

Телешки шницли во рерна

мојакујна