Пилешко

Печено пилешко со компири и бешамел сос

Состојки:

Пилешки гради
1 Кромид
1 Црвена пиперка
1 Зелена пиперка
4 супени лажици Масло
Половина лажиче Бибер
1 лажиче Црвен пипер
1 лажиче Сол

Бешамел сос:
2 супени лажици Брашно
3 чаши Млеко
50 гр Путер
1 лажиче Сол
Малку црн пипер

Компири:
3 Средни компири
Половина лажиче Сол
1 лажиче Мајчина душица
Половина лажиче Црвен пипер
2 супени лажици Маслиново масло
100 гр Рендана моцарела

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Палачинки со пилешко и спанаќ

мојакујна

Пилешко со сенф

мојакујна

Пилешка салата со печурки

мојакујна