Пилешко

Пилешко со зеленчук во рерна

Состојки:

-500 гр Пилешки гради
-1 Брокула
-1 главица Црвен кромид
-1 Бабура
-1 Краставица
-Шери домати

Маринада:
-30 мл Маслиново масло
-20 мл Алкохолен оцет
-70 мл Бело вино
-Половина кафена лажица Црвен пипер
-2 супени лажици Мед
-Половина кафена лажица Сол
-Половина кафена лажица Црн пипер
-Половина кафена лажица Мелен коријандер
-1 чешне Лук
-1 Ѓумбир
-Половина кафена лажица Мајчина душица
-1 кафена лажица Рузмарин

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Пилешки ролат во бел сос

mojakujna

Пилешко со ориз во рерна

мојакујна

Полнети пилешки гради

mojakujna