Пилешко

Пилешко со моцарела и пармезан

Состојки:

(за 1 порција):

75 г шпагети
2 лажици маслиново масло
1 лажичка сецкан магдонос
сол и бибер
1 парче пилешки гради
брашно
јајце
лебни трошки
масло за пржење
150 мл сос од домати
20 г рендан пармезан или кашкавал
40 гр рендана моцарелла

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Палачинки со пилешко и спанаќ

мојакујна

Печено пилешко со компири и бешамел сос

mojakujna

Пилешко со сенф

мојакујна