Пита

Пита од компири

Состојки:

600 гр компири
100 гр брашно
2 кромид
2 јајца
150 мл павлака
250 мл јогурт
50 гр путер
100 мл масло
100 мл млеко
1 лажица бибер
сол

Прелив:
150 мл крем за готвење
50 мл павлака
3-4 чешниња од лук

 

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Велешка пита пастрмајлија

мојакујна

Пита со зеленчук и сирење

mojakujna

Пита од компири со шунка и кашкавал

мојакујна