Пита

Пита од тиквички со месо

Состојки:

За питата:

 • 3 мали тиквички (може да се заменат со модар патлиџан)
 • 2 листови лиснати тесто (готов производ)
 • 750 гр мелено месо
 • 1 јајце
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 1 лажичка ким
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 лажичка бибер
 • 100 мл растително масло

За сосот:

 • 100 гр природен јогурт
 • рендана кора од еден лимон
 • 1 лажица ситно сецкано свежо нане
 • сол и бибер

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Домашна пита со сирење

mojakujna

Пита од компири со шунка и кашкавал

мојакујна

Триаголни пити со сирење

mojakujna