background img
Ное 21, 2017
1068 Views
Коментарите се исклучени на Пита од тиквички со месо

Пита од тиквички со месо

Written by

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=93TUIMLfXw8″][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]Состојки:

За питата:

 • 3 мали тиквички (може да се заменат со модар патлиџан)
 • 2 листови лиснати тесто (готов производ)
 • 750 гр мелено месо
 • 1 јајце
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 1 лажичка ким
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 лажичка бибер
 • 100 мл растително масло

За сосот:

 • 100 гр природен јогурт
 • рендана кора од еден лимон
 • 1 лажица ситно сецкано свежо нане
 • сол и бибер

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Article Tags:
·
Article Categories:
Пита
Mr. Jackson
@mrjackson