Погачи

Погача со сусам

Состојки:

1/2 чаша Млеко (топло)
1/2 чаша Вода (топла)
1/2 Квасец
1/2 супена лажица Прашок за пециво
1 супена лажица Оцет
2 супени лажици Крем јогурт
1/2 супена лажица Шеќер
1/2 супена лажица Сол
1 Јајце
3 супени лажици Растително масло
6 чаши Брашно

За премачкување:
Путер
Растително масло
1 Жолчка од јајце

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Крцкави турски погачи

mojakujna

„Памук“ погача во форма на цвет

mojakujna

Погачици во форма на ружа

mojakujna