Главно јадење

Растурена сарма

Состојки:

1 кг Зелка
500 гр Мелено месо
180 гр Ориз
800 мл Доматен сок
3 лажици Павлака
1 Морков
1 Кромид
1 Блага пиперка
Млад Кромид
Растително масло
Црн пипер
Сол

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Ориз по манастирски начин

мојакујна

Крцкаво и сочно пилешко со салата од зелка

мојакујна

Посни сарми од кисела зелка

mojakujna