Главно јадење

Рижото со зеленчук и мелено месо

СОСТОЈКИ

1 лажица путер
2 лажици масло
2 кромид (сецкан)
2 моркови (сецкани)
300 грама мелено месо
1 домат (излупен и сецкан)
200 грама пченка (конзервирана)
200 грама грашок
1 лажица вегета
1 лажица бибер
½ лажичка црн пипер
1 и ¼ чаши ориз (кружно зрно)
1 и ½ до 2 чаши вода или супа од говедско месо
2-3 лажици магдонос

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Печени компири со мелено месо и домати

mojakujna

Ориз по манастирски начин

мојакујна

Сецкајте го зеленчукот како професионален готвач!

мојакујна