Месо

Ролат од говедско месо

Состојки:

11 парчиња Говедско месо
Сол
Црн бибер
5 супени лажици Сенф
20 парчиња Сланина
7 Средни главици кромид (сецкани)
200 гр Сецкани кисели краставички
Масло за пржење
200 гр Ситно сецкани моркови
150 гр Целер
150 гр Црвен кромид (сецкан)
150 гр Праз (сецкан)
1 супена лажица Доматно пире
300 мл Црвено вино
900 мл Буљон

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Телешки шницли во рерна

мојакујна

Специјалитет од мелено месо во рерна

мојакујна

Свинска печеница со зеленчук

mojakujna