Пилешко

Ролат од пилешко месо со бешамел сос

Состојки:

1 парче Пилешки гради
Сол и Бибер
8 парчиња Сирење
3 парчиња варена Шунка

За премачкување:
Брашно
Матени јајца
Презла
Масло за пржење

Бешамел сос:
30 гр Путер
2 главици Лук (сецкан)
1½ супена лажица Брашно
400 мл Млеко
Сол и Бибер
1 супена палжица Сенф
2 супени лажици рендан Пармезан

Гарнир:
Свеж ситно сецкан магдонос

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Пилешки гради обвиткани со сланина

mojakujna

Пилешки ролат во бел сос

mojakujna

Пилешко со моцарела и пармезан

мојакујна