Салата

Салата со пржени ракчиња

Состојки:

500 гр ракчиња
1 супена лажица вегета
100 мл маслиново масло
200 гр рукола
100 гр пченка
10 шери домати
100 мл бело вино
1 главица лук
1 супена лажица оцет
3 супени лажици маслиново масло

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Царска салата ( Зимница)

мојакујна

Бела салата

mojakujna

Класична германска компир салата

mojakujna