Чорба

Телешка Чорба

Состојки:

2 лажички сончогледово масло
1 главица на кромид
2 моркови
20 гр корен од целер
300 гр телешко месо
1 лажица магдонос
1 лажица вегета
1 лажица брашно
1/2 литар вода со телешка коцка
1 лажичка мелено црвена пиперка
200 гр компири
1 лажица Ајвар

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Пилешка супа со грашок и компири

mojakujna

Чорба од говедско месо со фстаци

mojakujna

Шкембе Чорба

мојакујна