Главно јадењеМесо

Телешки шницли во рерна

Состојки:

Teлешко месо – 400 – 500 g без коска
Бело вино – 1 чаша
Вода – 1/2 чаша.
Кромид – 2 главици
Сол
Пиперка
Црвен пипер
Масло – 30 гр
Лук – 3-4 резанки (свеж)
Шеќер

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Бечка (Виенска) Шницла

мојакујна

Ролат од мелено месо со сланина

mojakujna

Ролат од мелено месо, со сланина, кашкавал и јајца

мојакујна