Пита

Традиционална балканска погача

СОСТОЈКИ

500 грама брашно
1/2 кесичка прашок за пециво
1 лажичка сода бикарбона
1 лажичка сол
1 јајце
200 милилитри јогурт
100 милилитри млеко
Масло

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Пита со јаболка, ореви и цимет

mojakujna

Бурек со леќа на турски начин

mojakujna

Турски бурек со компири

mojakujna