Десерти

Трилече колач

Состојки:

Колач:
5 јајца
200 гр шеќер
половина пакетче прашок за пециво
1 пакетче ванилин шеќер
150 гр брашно
2 супени лажици гриз
100 мл растително масло

Млечен сос:
200 гр слатка павлака
2 супени лажици млеко во прав
2 супени лажици шеќер

Сос од карамела:
5 супени лажици шеќер
200 гр слатка павлака

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Едноставен колач со вишни и ореви

mojakujna

Брзи мафини со џем

mojakujna

Брза посна торта

мојакујна