Главно јадење

Рижото со спанаќ и печурки

Состојки:

Ориз – 200 гр
Кромид – 1 главица
Лук – 2 – 3 чешниња
Супа – 1 л (од зеленчук)
Печурки – 100 гр
Спанаќ – 80 гр
Павлака – 30 g
Крем сирење – 30 гр
Копар – 10 гр
Магдонос – 10 гр
Мајчина душица – 10 гр
Пармезан – 30 гр
Сол
Масло

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Бечка (Виенска) Шницла

мојакујна

Телешки шницли во рерна

мојакујна

Крцкаво и сочно пилешко со салата од зелка

мојакујна