background img
Јан 11, 2018
3490 Views
Коментарите се исклучени на Чоколадни крофни

Чоколадни крофни

Written by

[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=VUa9ut0O7V8&t” align=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]Состојки:

Крофни:
400 гр Брашно
40 гр Путер
3 Жолчки од јајце
170 гр Шеќер
170 гр Kисела павлака
2 супени лажици Прашок за пециво
Малку сол
Масло за пржење

Чоколаден крем:
700 мл Шлаг
50 гр Какао во прав
2 лажички Еспресо
60 гр Шеќер во прав
2 лажички Ванилин шеќер

Прелив:
120 гр Шлаг
100 гр Темно чоколадо

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Article Categories:
Десерти
Mr. Jackson
@mrjackson