Десерти

Штрудли со чоколада

Состојки:

За тесто:
450 гр. брашно
1 кесичка инстант квасец
2 лажички шеќер
1 ванилин шеќер
3 лажици масло
2 јајца
300 мл. млеко

За фил:
300 мл. млеко
2 лажички шеќер
1 ванилин шеќер
100 гр млечно чоколадо
100 гр житни снегулки

Путер за премачкување

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Торта Наполеон

mojakujna

Чоколадна пирамида торта – без печење

mojakujna

Торта “Изненадување во кутија” со малини

mojakujna