Закуска

Домашни кифлички со џем

1 лажица шеќер
7 гр сув квасец
100 мл топло млеко
2 јајца (на едното одделетеја жолчката + 1/2 лажица свежо млеко)
100 гр шеќер
50 мл. млеко
450 гр брашно
1 лажиче сол
2 ванила
кора од 1 лимон
60 мл растително масло
30 гр стопен путер
250 гр џем по Ваша желба)
шеќер за посипување

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Домашни бисквит-колачиња

mojakujna

Палачинки со пилешко и спанаќ

мојакујна

Кифли со крем сирење и кулен

mojakujna