Закуска

Крем супа од шапеги од тиква

СОСТОЈКИ:

500 грама шпагети од тиква (излупени, исечени)
250 грама компири ( излупени, засечени)
1/2 кромид (излупен, сецкан)
2 моркови (излупени, сецкани)
700-750 милилитри вода
Сол и бибер по вкус
100 милилитри крем за готвење
1-2 лажици печено семе од сончоглед
(Опција) Преостанати шпагети од тиква (без семе)

 

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Јајце во лиснато тесто

мојакујна

Вкусна закуска – брза и крцкава пита

mojakujna

Кифли со крем сирење и кулен

mojakujna