Закуска

Ќофтиња со сос од домати

Состојки:

Ќофтиња:
750 гр мелено говедско месо
1 супена лажица сол
1/2 супена лажица бибер
1 јајце
1 супена лажица ким
1 супена лажица црвен пипер

лиснато тесто

Сос од домати:
1 супена лажица маслиново масло
1 главица сецкан кромид
1 главица сецкан лук
300 мл доматно пире
сол
црн бибер
1/2 супена лажица ким
1 супена лажица сецкани листови од нане
1 супена лажица сецкан магдонос

СЛИЧНИ РЕЦЕПТИ

Печен компир со шунка, кашкавал и бешамел сос

мојакујна

Палачинки на кинески начин

мојакујна

Поховано Топено сирење со готови кори

мојакујна